Olles organisatsioonides tulemusele orienteeritud ja mõttemaailmaga, mis on suunatud lõppkasu saavutamisele, leiame end muutuste tsüklist, mis toob ainult rohkem muutusi, kahjuks ilma põhiprobleeme lahendamata.
Pinged kogunevad aja jooksul ja seega toimub ka nende vabastamine järk-järgult. Organisatsioonides on aga sageli ekslik lootus, et aastate jooksul kogunenud pinged lahendatakse kiiresti. Kui pinged on tekkinud aastate jooksul, siis ei pruugi nende lahendamine võtta vähem kui paar aastat.
𝐍𝐨𝐭𝐢𝐜𝐞, 𝐮𝐧𝐝𝐞𝐫𝐬𝐭𝐚𝐧𝐝, 𝐜𝐡𝐚𝐧𝐠𝐞 – need on põhikomponendid. Kuid märkamise ja mõistmise faas jäetakse sageli vahele või kiirustatakse puhtalt intellektuaalselt. Muudatustega kiirustamine jätab sügavama mõistmise paljastamata. Sügav mõistmine hõlmab iga indiviidi alateadlikke mustreid, grupi kollektiivset alateadvust ja selles peituvaid varje, pingeid, soove, rahuldamata vajadusi ja paljusid teisi aspekte.
Te ei saa muuta midagi, mida ei ole sügavalt märgatud ja mõistetud, kui nähtamatut ei tooda päevavalgele. Pealiskaudsed muutused toovad esile vaid uusi ja uusi muutuste laineid, mis omakorda toovad esile uusi pingepunkte, mida loodetakse lahendada uute muutustega.
Nii tekivad aga uued pinged ja uued muudatused ning suurem osa meie tööajast kulub erinevate muudatuste haldamisele – oleme sattunud nõiaringi.
Mida siis teha?
🔦 Esiteks pöörame tähelepanu praegusele olukorrale ja süveneme probleemide tõelisse olemusse.
🔦 Seejärel võtame aega, et olukorda põhjalikult mõista ja analüüsida. Individuaalselt iga inimesega, siis kollektiivselt, siis jälle individuaalselt, hinnates konfliktifaasi, hinnates isiklikke traumasid ja soove, tuues need individuaalselt päevavalgele jne.
🔦 Lõpuks jätkame samm-sammult, juhtides muutusi sügava mõistmisega. Oluline on meeles pidada, et tõelised muutused algavad teadvustamisest ja sügavast mõistmisest, mis nõuavad väga sügavat tööd iseendaga.
Olen töötanud mitme kliendiga, kus me oleme teinud sellist tööd juhtkonnaga peaaegu 2 aastat. Sügav individuaalne töö, sügavad ja julged küsimused grupis, siis natuke pealiskaudset tööd vahepeal, sest sügavus väsitab, siis jälle individuaalselt sügav, siis veel üks paus, mõned äärmiselt sügavad 1-1 seansid, natuke lõbu jne. Ebaturvalisi asju saab vaadata ohutult, kuid see nõuab pidevat ohutuse piiri sondeerimist. Ja iga üksikisik rühmas on väga erinevas kohas. See vajab tõesti delikaatset lähenemist. Tavaliselt on inimestel organisatsioonis sees liiga palju muid asju teha, et olla seal see delikaatne inimene.
Kui tunnete, et olete sattunud muutuste juhtimise lõputusse tsüklisse, siis võtke ühendust ja alustame koos teekonda tõeliste probleemide väljaselgitamiseks. Need juured on tavaliselt sügavale minevikku mattunud ja ma usun, et minu äriline taust ja terapeudi staatus aitavad neid sügavaid probleeme nähtavaks teha. Ma olen näinud, et see töötab