Holistiline regressiooniteraapia

Holistilisest regressiooniteraapiast lähemalt
Miks holistiline regressiooniteraapia?

Tihti jõuavad inimesed teraapiasse kui elus on justkui kõik olemas, aga samas ikka ei tunne end õnnelikuna.

Samuti jõutakse teraapiasse mittetoimivate suhete tõttu (olgu selleks siis mured seksuaalsusega, emotsionaalse või hingelise lähedusega, intellektuaalsete probleemidega) või on kadunud suuremad sihid elus. Samuti on teraapia õige koht, kus leida lahendus oma pidevale ärevustundele, ebakindlusele või leida üles algpõhjused oma kehalistele kaebustele või sõltuvustele (nt töösõltuvus, toidusõltuvus, suhtesõltuvus, nutisõltuvus, seksisõltuvus, alkoholisõltuvus või muud sõltuvused).

Kui paljude jaoks tundub, et teraapia on asjatu minevikus ja lapsepõlves surkimine, siis justnimelt minevikku teadlikult läbi töötamata ja seda selja taha jätmata ei ole võimalik olla kohapeal tänases hetkes ning alati tundub olevat midagi puudu. Pidevalt midagi kripeldab, häirib, ei toimi suhted kolleegidega või lähedastega ning õnn tundub olevat miskit, mis on kuskil tulevikus (”Siis kui …”).

Budismis öeldakse, et inimese tõeline olemus on õnn, armastus ja rahulikkus ja justnimelt sisemaailmaga töö on sinna jõudmine läbi selle, et puhastame sellelt teel takistused, mis ei lase olla õnnelik ja rahulik tänases päevas.

Väga tihti aitab terapeut näha seda, mis inimese elus juba olemas on või toetab inimesel minna lasta sellel, mis on juba läinud, kuid millest ei suuda lahti lasta.

Holistiline regressiooniteraapia sobib neile, kes on valmis tegema tööd oma sisemaailmaga ja on valmis tooma tähelepanu teiste inimeste kirjeldamiselt iseenda peale, et jõuda läbi selle oma eluga paremasse läbisaamisesse. Nii nagu füüsilise keha eest tuleb hoolt kanda ja end regulaarselt liigutada, on normaalne ka sügavamalt endasse vaadata ja seista oma vaimse tervise heaolu eest.

Kuigi erinevate teraapiavormide vahel valimine võib pea segi ajada, siis holistiline regressiooniteraapia on midagi, mis minu kogemuse järgi on üks sügavamaid ja mõjusamaid viise muutuste saavutamiseks oma elus. Teraapia eesmärk on, et inimene jõuaks kooskõlla oma sügavama olemusega, kus ta tunneb rahulolu kõigis neis aspektides oma elus:

  • Käitumine
  • Inimsuhted
  • Füüsiline keha
  • Mõtted
  • Emotsioonid
Mis on holistiline regressiooniteraapia?

Holistiline tähendab terviklikkust, see on iseenda ühtse tervikuna tundmine, kus kõik eelnevad aspektid elus on väärt nautimist ja me ei tunne, et hea seisund ja heaolu on elus kuskil kaugemas tulevikus. Holistline tähendab ka iseenda terviklikuna ja täidetuna tundmist – ennast täis olemist kõige paremas tähenduses.

Regressioon tähendab ”ajas liikumist” ehk mineviku olukordade läbitöötamise kaudu nende tõeliselt selja taha jätmist ning samuti tuleviku suunas tegutsemist, kus inimene teab, mida ta tahab oma elult saada, oskab head seisundit oma elus saavutada ja hoida ilma, et minevik hoiaks elu edasiliikumist kinni.

Mis seansil toimub?

Holistiline regressiooniteraapia on kõige mõjusam kui teha läbi holistiline nelik. See on 4 seanssi maksimum 2 nädala jooksul.

Holistilise regressiooniteraapia üks seanss kestab 2 – 3 tundi. Esimene osa seansist on vestlus terapeudi ja kliendi vahel. Räägime probleemidest elus, eesmärkidest, takistustest, suhetest lähedaste ja eelkõige iseendaga. Teises osas toimub holistiline rännak või muu tehnika, mille sisu kujuneb vastavalt kliendi vajadusele ja eesmärgile.

Holistilise rännaku ajal lamab klient mõnusalt diivanil suletud silmadega. Tegu ei ole hüpnoosiga, vaid meditatsiooni sarnase seisundiga, kus kliendil on täielik teadmine olemas iseendast ja ümbritsevast, kuid tema fookus on suunatud sisemaailmale.

Teadvus avardub, aju hakkab töötama argiteadvuse tasandist erinevalt, alateadvusele on vabam juurdepääs ja mälust on võimalik üles leida probleemide algpõhjused ning nendega seotud kivistinud emotsioonid või tekkinud uskumused vabastada.

Kogu selle vestluse paneb terapeut kirja ning klient ja terapeut töötavad mõlemad selle kirjapandu järgmiseks kohtumiseks läbi. Läbi selle saab üles tulnud info ka päriselt igapäevaelus muutusi esile kutsuda. Holistilises regressiooniteraapias on oluline nii protsess kui ka integratsioon ning liikumine eesmärkide suunas.

Kellele ei sobi holistiline regressiooniteraapia?

Kuna holistilise regressiooniteraapia üks osa on meelerännak, mis toimub muutunud teadvusseisundis, siis see ei sobi neile, kellel on probleeme reaalse ja mittereaalse vahetegemisega mina ja mitte-mina vahel nagu skisofreenia ja teised psühhootilised häired.

Samal põhjusel ei sobi sellised sisemaailma rännakud narkootiliste ainete mõju all olevatele inimestele ning ägeda kriisi- või šokiseisundi puhul, kui inimene on kaotanud adekvaatse enesetaju. Vastunäidustatud on see ka neile, kelle psüühikahäirete põhjuseks on ajukahjustused.

Miks teha minu juures HRT?

Mõni aeg tagasi kuulsin tõdemust, et holistiline regressiooniteraapia, mida teen lisaks juhtimiskoolitustele, ei ole ju teaduslikult tõestatud. Tõsi ta on. Asi muutub teaduslikuks hetkel kui esimene akadeemiline kirjutis ilmub ja „tunnustamata” asjast saab seeläbi „tunnustatud”. Kuid see polegi oluline. Oluline on kogemus ja minu enda kogemus tolle teraapiastiiliga on olnud elumuutev:

  • Ma ei näinud professionaalses elus mingit kirge. See oli ennast täielikult ammendanud ja ma ei teadnud ega julgenud teha uusi samme. Olin heal kohal, heal palgal, kõik oli justkui hästi – aga sisetunne ei olnud hea. Teraapiaprotsessi käigus julgesin hakata välja tooma iseenda kogemusi juhina, enda vaateid elule, julgesin hakata enda mõtetest rääkima. Asusin väärtustama seda, mis MINUS on – tegin podcasti, kirjutasin raamatu oma põhimõtetest ja kogemustest. Tänaseks naudin täielikult oma uut „tööd” inimestega. Tööd, kus saan toetada inimestel iseenda taasleidmist. Sest tean kui sügavale MINA võib teiste inimeste vajaduste rahuldamise käigus ära kaduda.
  • Enne teraapiasse minekut ei olnud elul värvi. Ega isu selle eluga jätkata ka ei olnud. Tänaseks saan aga tihti kommentaare, et säran. Särangi, sest naudin kõike, mida elu mulle toob. Ma mõistan, et asjad ei juhtu minuga, vaid minu jaoks. Nii ebamugavad kui ka ülimõnusad asjad.
  • Ma olin üksinda. Olid vaid mina, mu koer ja kass. Mitte kedagi muud. Ma ei tahtnud suhelda, ma ei julgenud suhelda ja ega kellegagi polnudki väga suhelda. Välja arvatud tööl juhina, kus roll seda ootas. Teraapiaprotsessi ja õpingute käigus olen saanud oma ellu sama mõttelaadiga sõbrad. Ja mis kõige olulisem – otsisin peale pikki aastaid üles oma isa perekonna, kust leidsin isa, 2 õde, nende lapsed, kaaslased, isa kaaslase. Mul on perekond, mida mul ei olnud ja ei pidanud ka vajalikuks, töö oli olulisem.
  • Mu ellu on tulnud teraapiaprotsessi käigus kaaslane, kelle jaoks ma poleks kunagi enne valmis olnud. Meie vaade elule on sarnane, me toetame üksteise sügavamat arengut, meie lähedus on midagi, mis oli vaid raamatutes.

Kui eluisuta, igasuguste suheteta ja professionaalselt läbipõlenud inimene leiab oma professionaalse kire, tema ellu tulevad inspireerivad inimesed, perekond, ta on täis eluenergiat, siis mulle muud tõestust pole vaja olnud. Minu elu on muutunud selle teraapiaprotsessi käigus 180 kraadi. Ma olen läinud sügavustesse ja leidnud sealt väga palju potentsiaali ja aardeid, mille peale poleks enne tulnud. Ja välismaailm on asunud seda peegeldama.

Omades kraadi täppisteadustes ja kraadi sotsiaalteadustes, armastan teadust. Omades kogemust, armastan ma lisaks ka elusat elu – elu, kus meid ei takista miski otsustamast olla õnnelik.

Töötan juhtimiskoolitajana ja olen holistilise regressiooni terapeut-praktikant ehk oma väljaõppe viimases etapis enne kutsetunnistuse saamist.

Kui palju maksab ja kus toimub?

Teraapiaseansside hinnad sõltuvad terapeudi kogemustest ja taustast inimestega töös. On selge, et teraapiaseansi hind on oluline, kuid olulisim on minu meelest muutus, mis teraapia inimesteni toob. Kuna ka minu hinnad ajas muutuvad kogemuste kasvades, siis palun pöördu hinna teada saamiseks minu poole. Samuti sõltub hind sellest, kas tegu on üksikseansiga või holistilise nelikuga.

Teraapiaseansse viin läbi Tallinnas, valdavalt Holistika Instituudis (Endla 15).

Teraapia tagasiside