Kas sa tead, kes sa oled? Mina ei tea.

Kuigi ma olen läbinud sadu tunde teraapiaid ja sadu tunde enesearendustegevusi, ei saa ma ikka veel nii kindlalt lause lõpetada: “Ma olen…”

Ma usun, et keegi meist ei tea tõeliselt, kes me oleme. Nii et meil ei ole õigust kasutada lauset “Sa oled…” teiste sildistamiseks, sest me isegi ei tea, kes me oleme.

Loomulikult me kõik teeme seda, kuid ma kutsun teid üles märkama meie mustreid ja neid muutma, täpsemalt – tooma meie projektsioonid koju tagasi.

Ma toon lihtsa näite. Juhtimiskoolitajana palutakse mul sageli rääkida põlvkondadest tööl ja sellest, kuidas nendega toime tulla. Aga ma ei usu põlvkondade teemasse. Minu arvates on liiga pinnapealne inimesi niimoodi sildistada. Me võtame üle mudeli, et kirjeldada põlvkondi USAst: Gen X, Y, Z või Baby Boomers on USA-sisene loogika. Aga kas neil oli samasugune ajalugu nagu meil siin Baltikumis? Kas neil oli sama tehnoloogiline taust (mis väidetavalt on “põlvkonna” kujunemise suurimaks mõjutajaks)? Me tahame inimesi nende sünniaasta alusel sildistada, et elu lihtsamaks teha; meie aju tahab vähem energiat kasutada. Kuid tegelikus elus teeme me inimeste sildistamisega põlvkondade kaupa elu keerulisemaks.

Muidugi, mida rohkem me õpime tundma erinevaid kontseptsioone inimeste liigitamiseks, seda rohkem saame kombineerida erinevaid lähenemisviise, et saavutada paremaid suhteid ja vähem ootusi. Kuid nagu iga teine meetod, on ka see piiratud. Kas see on põlvkondade, tugevuse leidja, hinge-haavade teooria, inimese disain, isiksusetüübid, Belbin, DISC, psühholoogilised tüübid, sodiaagimärgid, žanr, töökoha staatus – need on lihtsalt teoreetilised, kuid ühe inimese kohta ei ole see kunagi tõsi. Reaalses elus on see kombinatsioon kõigest.

Kombinatsiooni tundmaõppimiseks tuleb olla avatud ja rääkida teiste inimestega ning mõista, et me kõik muutume iga päev. See ongi suhtlemise mõte – parandada, mitte jääda samaks nagu eile. Nii et eile meile märgitud teooria ei vasta enam sel nädalal tõele. Näiteks kaotades nädal tagasi oma armastatud koera, vaatan ma täna paljusid asju teistmoodi kui 9 päeva tagasi. Või pärast sügavat teraapiasessiooni ei muutnud ma oma minevikku, kuid ma muutsin tulemust ja oma tulevikku. Me oleme siin selleks, et areneda, mitte selleks, et jääda sildi alla.

Me ei pea õppima, kuidas liigitada inimesi põlvkondade, isiksusetüüpide või mis tahes muu järgi; mida me tõesti vajame, on õppida tõeliselt kuulama.

Töökohal võib põlvkondade või mõne muu meetodi alusel kategoriseerimine olla ohtlik. Me riskime oma kolleegide deindividualiseerimisega, vähendades neid pelgalt siltideks. Vabaneme sellest piiravast mõtteviisist, edendades tõelisi sidemeid, mis toovad üksteisest esile parimad küljed.

Kuulame pigem, õpime ja kasvame koos!

Kirjuta mulle kui ma saan sind toetada.

We don’t need to learn how to categorize people by generations, personality types, or whatever; what we truly need is to truly learn to listen.