Dokumentaaldraama ”Sa oled parem kui Kristel!”

Toimumiskoht: avalik restoran Tallinna kesklinnas
Tegelased: juht, alluv, arvuti (peategelane)
Aeg: keskpäev
Žanr: dokumentaaldraama

Juht täidab arvutis miskit tabelit või vormi, küsib aeg-ajalt töötajalt küsimusi, mis tabelisse kirja on pandud. Küsimuste vastuseid juht ei kommenteeri, vaid klõbistab arvutisse (peategelane) ja lappab arvutis vahepeal edasi, mõmisedes midagi säärast: “𝘕𝘪𝘪, 𝘰𝘬𝘦𝘪, 𝘢𝘩𝘢𝘩, 𝘴𝘦𝘭𝘭𝘦𝘨𝘢, 𝘴𝘪𝘪𝘢, 𝘮𝘩𝘯𝘩, 𝘬𝘶𝘶𝘭𝘦, …, 𝘢𝘩 𝘴𝘦𝘥𝘢 𝘱𝘰𝘭𝘦 𝘷𝘢𝘫𝘢, 𝘮𝘩𝘩𝘮𝘮, 𝘯ä𝘩𝘩, 𝘰𝘬𝘦𝘪.”

Töötaja vaatab samal ajal igavlevalt aknast välja, oodates järgmist küsimust.
Juht: ”𝘒𝘶𝘪𝘥𝘢𝘴 𝘴𝘦𝘭𝘭𝘦 𝘢𝘢𝘴𝘵𝘢 𝘵𝘶𝘭𝘦𝘮𝘶𝘴𝘦𝘥 𝘬𝘰𝘬𝘬𝘶 𝘷õ𝘵𝘢𝘥?”
Töötaja: ”𝘔𝘢 𝘦𝘪 𝘵𝘦𝘢, 𝘷𝘪𝘴𝘵 𝘰𝘯 𝘩ä𝘴𝘵𝘪. 𝘖𝘴𝘬𝘢𝘯 𝘬õ𝘪𝘬𝘦 𝘷𝘪𝘴𝘵 𝘫𝘶𝘣𝘢. 𝘒𝘶𝘪 𝘷𝘢𝘫𝘢 𝘰𝘯, 𝘰𝘭𝘦𝘯 𝘴𝘢𝘢𝘯𝘶𝘥 𝘢𝘣𝘪.”
Juht: ”𝘖𝘬𝘦𝘪, 𝘯𝘰 𝘴𝘪𝘪𝘴 𝘰𝘯 𝘰𝘬𝘦𝘪.”
Juht klõbistab arvutisse midagi 2-3 minutit.

Küsimused lähevad edasi aastavestluse etteantud tabeli järgi ja kui töötaja proovib mõnele küsimusele vastates tuua isiklikumat vaadet, kasutab juht oskuslikult vestlustehnikat nimega ignoreerimine, pöörab pilgu arvutisse, kuhu rohkelt midagi kirjutab. Juhi rolli täitjal on vaja oskust 3-sõnalistest vastustest kirjutada arvutisse 2-3 minuti jagu teksti.

Vestluse hitt juhi poolt: “𝘕𝘪𝘪,… 𝘢𝘳𝘦𝘯𝘨𝘶𝘷𝘢𝘫𝘢𝘥𝘶𝘴𝘦𝘥. 𝘕𝘰 𝘮𝘪𝘴 𝘮𝘢 𝘰𝘴𝘬𝘢𝘯 𝘴𝘪𝘪𝘢 𝘬𝘪𝘳𝘫𝘶𝘵𝘢𝘥𝘢? 𝘕𝘰 𝘪𝘨𝘢𝘭 𝘫𝘶𝘩𝘶𝘭 𝘴𝘢 𝘰𝘭𝘦𝘥 𝘱𝘢𝘭𝘫𝘶 𝘱𝘢𝘳𝘦𝘮 𝘫𝘢 𝘦𝘵𝘦𝘮 𝘬𝘶𝘪 𝘒𝘳𝘪𝘴𝘵𝘦𝘭. 𝘚𝘪𝘯𝘢 𝘪𝘬𝘬𝘢 𝘴𝘶𝘩𝘵𝘭𝘦𝘥, 𝘵𝘦𝘮𝘢 𝘦𝘪 𝘴𝘶𝘩𝘵𝘭𝘦 ü𝘭𝘥𝘴𝘦 𝘬𝘭𝘪𝘦𝘯𝘵𝘪𝘥𝘦𝘨𝘢! 𝘚𝘢 𝘰𝘭𝘦𝘥 𝘱𝘢𝘭𝘫𝘶 𝘯𝘰𝘳𝘮𝘢𝘢𝘭𝘴𝘦𝘮 𝘬𝘶𝘪 𝘵𝘦𝘮𝘢!”

Töötaja noogutab, naeratab kohmetult ja viib pilgu taas aknast välja. Ei kommenteeri.

Juht klõbistab arvutis taas mõne minuti. Peale mõningat klõbistamist teatab:
“𝘐𝘴𝘴𝘢𝘯𝘥 𝘮𝘢 𝘦𝘪 𝘰𝘴𝘬𝘢 𝘪𝘬𝘬𝘢 ü𝘭𝘥𝘴𝘦 𝘬𝘪𝘳𝘫𝘶𝘵𝘢𝘥𝘢. 𝘏𝘢𝘩𝘢.”
Töötaja: “𝘏𝘢𝘩𝘢𝘩, 𝘫𝘢𝘢-𝘢𝘢𝘩”

Juht saab taas sõbraks arvutisse kirjutamisega ja küsib midagi veel, aga sel hetkel saab vaatlejal nimega Ivar Raav söök söödud. Vaatleja maailmapilt muutub realistikuma vaate võrra rikkamaks ja ta lahkub. Juht ja töötaja jätkavad vestlust. Eesriie.

Vaatleja võtab toreda tõdemuse, et küll see tööpõld on veel suur ees koolitaja ja mentorina! 😊 Aga samas on ta õnnelik, et see juht vähemalt on astunud esimese sammu ja vestleb oma inimestega ja ehk on valmis ka mingil hetkel oma vestlusi täiustama.

Kas tunned, et oled personalitöötaja või juhina andud inimestele ootused ja juhised üks-ühele vestluste pidamiseks. Oled ehk pakkunud ka koolituse, aga sa pole päris kindel, et mis seal vestlustel päriselt toimub, siis võta ühendust.

Mõtleme koos pikema arendava programmi välja, et Sinu organisatsiooni töötajad ei peaks midagi sellist kogema, mida vaatlejana pealt juhtusin kuulma.

Photo: Andrea Piacquadio, Pexels

Nõuga näitav süüdistav mees