Tänases podcastis koos Reelika Jeferjeviga jagasin ma teadmisi oma ajast Brasiilias, São Paulo eeslinnas. See kogemus on olnud valgustav, eriti organisatsioonide kontekstis, ja ajendanud mind mõtlema selle üle, kuidas me kujundame juhtimist ja töökultuuri Eestis.
Juhtimisstiil on siin silmatorkavalt erinev. Kohtumine kohaliku kinnisvaraarendusettevõtte juhiga tõi esile uue vaatenurga: tema kontor, mis on täis vaimseid elemente, nagu kristallid ja mandalad, rõhutas vaimsust kui osa igapäevatööst. See on vastuolus Eesti ettevaatusega sellise avatuse suhtes.
Brasiilia vaba suhtlusstiil näitab, et vaimne ruum ja inimestevaheline suhtlus on nende töökultuuris kesksel kohal. Näiteks märkasin kohalikku telekommunikatsiooniettevõtet külastades, kui vabalt inimesed suhtlevad ja töötavad koos, erinevalt Eesti sageli formaalsemast ja tagasihoidlikumast lähenemisest.
Meie kultuur säilitab sageli autokraatliku juhtimisstiili, mis hoiab isikliku elu tööst lahus. Mujal maailmas, näiteks Brasiilias, on töö isiklikum osa elust, mida tehakse sageli koos sõprade ja perega.
Oluline teema, mida me podcastis arutasime, on aja suhteline mõiste. Brasiilias ei ole sõiduplaanid nii ranged kui Eestis. Kui midagi on vaja teha, saab see päeva jooksul tehtud ilma jäiga ajakavata, mis vähendab stressi ja suurendab tööga rahulolu, sest inimesed tunnevad end vähem survestatuna ja saavad vabamalt oma päeva planeerida.
Võib-olla on aeg muuta oma lähenemisviisi? Kui me tooksime oma töökultuuri rohkem iseennast, lubades inimestel olla tööl inimesed, võiks see tuua kaasa suurema rahulolu ja vähem stressi. Töö ei peaks olema mitte ainult kohustus, vaid ka koht, kus meie tõeline olemus ja väärtused avalduvad.
Kui me kõik – juhid ja meeskonnad – õpiksime olema tööl rohkem inimlikud ja vähem rollidega seotud, kuidas võiks see muuta meie töökeskkonda? Kas me oleme valmis avama oma töökultuuri rohkematele vaimsetele ja inimlikele elementidele, mis peegeldavad tõeliselt seda, mida me väärtustame? Töö peaks olema koht, kus aeg on meie liitlane, mitte vaenlane.
Kuula lähemalt Spotify’st “Juhtimine juhtimiseta” podcasti 107 osast.