Töötades palju ka alustavate juhtidega, on lisaks muudele väljakutsetele inimesed tihti silmitsi ka sõbrannatamisest lahti laskmisega. Tihti kasvatakse ju juhiks oma tiimist ja inimene võib avastada end dilemma ees: kas hoida sõbrannalikke suhteid kolleegiga, kellega varem koos kohvipausidel maailma „paika pandi“ või järsku muutuda kidakeelseks ja valida oma sõnu hoolega.
Juhtimine ja sõprus vajavad erinevaid rolle ja ootusi. Need saavad eksisteerida koos, aga vajab siiski teadlikku ja vastastikku austavat suhtumist eri rollide suhtes.
Siin on mõned mõtted, mis võiksid aidata selles olukorras:
– 𝘵𝘶𝘯𝘯𝘪𝘴𝘵𝘢 𝘮𝘶𝘶𝘵𝘶𝘴𝘵: sinu ametipositsioon on muutunud ja sellega kaasneb vastutus meeskonna ja organisatsiooni ees. Tunnista seda nii iseenda kui ka oma kolleegide ees. Kuid muutunud on siiski roll, inimesena oled ikka sama. Just sinu persooni tõttu ju sind juhiks valitigi ja suure tõenäosusega inimesed koonduvad su ümber. Kuid igal rollil on siiski erinevad ülesanded ja rolliga kaasnevad ootused. Neid tuleb sellises olukorras selgelt välja öelda.
– 𝘱𝘪𝘪𝘳𝘪𝘥𝘦 𝘴𝘦𝘢𝘥𝘮𝘪𝘴𝘦 𝘰𝘴𝘬𝘶𝘴: töötades meeskonnas, kus on vanad sõbrad, võib tekkida oht, et sõprus varjutab professionaalsuse. Selge eristamine tööalase ja isikliku vahel aitab säilitada õiglust ja vältida segadust. Ehk näiteks ka selgelt ühisel sõprade veiniõhtul öelda, et palun ärme töö teemadest räägi, sest kogu meeskonda pole kohal või väljendada, et paraku neist teemadest ma hetkel veel rääkida ei saa vms selge sõnastus.
– õ𝘪𝘨𝘭𝘶𝘴𝘦 𝘴𝘪𝘭𝘮𝘢𝘴 𝘱𝘪𝘥𝘢𝘮𝘪𝘯𝘦: sõber võib olla lojaalne, kuid juht peab olema õiglane ja lojaalne kogu grupi suhtes. Ehk lihtne reegel – me räägime teistest inimestest vaid siis kui need inimesed on ruumis. Me räägime alluv-juht suhtes teisi inimesi puudutavatest teemadest vaid siis kui nad ka kohal on. See tähendab, et ka otsused ja vestlused põhinevad organisatsiooni eesmärkidel, mitte sõprusel.
– 𝘬𝘢𝘰𝘵𝘢 „𝘮𝘦𝘪𝘦 𝘷𝘴 𝘯𝘦𝘮𝘢𝘥“ 𝘮𝘦𝘯𝘵𝘢𝘭𝘪𝘵𝘦𝘦𝘵: juhtimine tähendab grupi ühendamist, mitte eraldamist. Väldi meeskonna või organisatsiooni „kirumist“, mis võis olla varem sõpruse osa. Juhtimise eesmärk on inspireerida ja lahendada probleeme, mitte luua uusi.
– 𝘩𝘰𝘪𝘢 𝘦𝘮𝘱𝘢𝘢𝘵𝘪𝘢𝘵 𝘫𝘢 𝘭𝘶𝘨𝘶𝘱𝘪𝘥𝘢𝘮𝘪𝘴𝘵: sõprus ja juhtimine ei välista üksteist, kui empaatia ja austus on mõlemapoolsed. Tõeline sõber mõistab ja aktsepteerib, kui sa pead juhina tegema raskeid otsuseid.
– ja võib juhtuda, et keerulisemate sõprus- või sugulussidemete puhul, kus on ette juba näha probleemi mittelahenemine, tasub teadlikult ühest või teisest rollist keelduda (nt juhi rollist).
Juht, kas oled sellises olukorras olnud? Kuidas leidsid tasakaalu sõbra ja juhi rolli vahel? Jaga oma kogemusi – võib-olla aitab see kedagi, kes täna sarnases olukorras.
Lisaks võid veel kuulata “Juhtimine juhtimiseta” podcasti 132.episoodi, kus sellest teemast räägime.