Kroonilised “haigused” organisatsioonides

Lääne meditsiin on suurepärane ja tuleb toime asjadega, millest põlvkond tagasi ei osatud unistadagi. Kuid üks asi, millega meditsiin ei tule hästi toime, on haigused, mis saavad endale kroonilise haiguse tiitli. Neid saab ennetada, kuid vanuse kasvades risk nende tekkeks suureneb.

Arstid saavad toetada patsienti vaevuste leevendamisel ja kohanemisel, kuid kroonilised valud jäävad ja võivad käia lainetena, isegi siis kui mõni „mutter“ välja vahetada või „õli juurde panna“.

Olen kasvanud koos emaga, kellel oli krooniline haigus. Ajas see süvenes ja ravi tõi kaasa uusi kroonilisi haigusi, kuni süsteem lõpetas 53.eluaastaks töö.

Kroonilised “haigused” on ka need, millega seisavad silmitsi organisatsioonid – 𝘰𝘳𝘨𝘢𝘯𝘪𝘴𝘢𝘵𝘴𝘪𝘰𝘰𝘯𝘪𝘥𝘦 𝘬𝘳𝘰𝘰𝘯𝘪𝘭𝘪𝘴𝘦𝘥 𝘵õ𝘷𝘦𝘥. Mida vanemad ja suuremad, seda rohkem kroonilisi hädasid, mida „arstid“ ehk konsultandid, koolitajad, coach’id ja mentorid lahendama kutsutakse. Enamasti leevenevad lühiajalisel sekkumisel sümptomid korraks ja tekib lootus parema tuleviku osas, kuid probleemid ise võivad jääda kui ei julgeta katsetada täiesti muidagi uut ja pealtnäha alternatiivset ja selgitamatut.

Organisatsioonide kroonilisi haiguseid saab ravida, kui lisame traditsiooniliste meetodite kõrvale TÄIEND- ja ALTERNATIIVlähenemisi, sest organisatsioonide väljakutsed on tihti peegeldused selles töötavate inimeste sisemaailmast.

Lahendused jäävad tihti pinnapealseks, sest juurpõhjused – mustrid, mida kordame ja elav minevik, mida edasi kanname – jäävad tähelepanuta ja keskendutakse vaid tulevikule, kiirele lahendamisele ja tegutsemisele.

Lahendused peituvad nähtamatute juurpõhjuste julges käsitlemises. Näiteks:

👉 Elav minevik
Juhtide ja meeskondade lahendamata konfliktid, traumad või vanade süsteemide pärand elavad organisatsioonis seintes edasi. See mõjutab otsuseid ja suhteid ning muidugi tulemusi.

👉 Mustrid ja pärandid
Paljud harjumused ja käitumismustrid pärinevad varasematest olukordadest. Tüüpiline sümptom on: “Meil on alati nii tehtud.” “Seda on proovitud, ei toiminud.” Nende mustrite muutmine vajab teadlikkust ja julgust, et murda sissejuurdunud tsüklid, kõrvaltvaataja pilku, ausust.

👉 Lein ja kaotus
Olgu see lõpetatud projekt, muudetud nimi või logo, kaotatud klient või lahkunud kolleeg – organisatsioonid vajavad aega ja ruumi, et nende kaotustega toime tulla. Kui leina ignoreeritakse, jääb see organisatsioonikultuuri varjatud koormana ja võtab energiat töö tegemiselt.

Alternatiivsed ja tavajuhtimistööriistadest väljaspool olevad lahendused aitavad avastada alateadlikke mustreid ja tuua esile peidetud probleemid. Mõnikord piisab paarist tunnist, mõnikord läheb aasta. Aga julgust aus olla – seda on vaja esmalt.

Juhtimine pole ainult tulemuste saavutamine, vaid ka mineviku varjude vabastamine. Ei ole üks VÕI teine, vaid üks JA teine. Tulevikku saab liikuda vaid teadlikult läbi töötatud minevikuga.

𝐊𝐫𝐨𝐨𝐧𝐢𝐥𝐢𝐬𝐞𝐝 "𝐡𝐚𝐢𝐠𝐮𝐬𝐞𝐝" 𝐨𝐫𝐠𝐚𝐧𝐢𝐬𝐚𝐭𝐬𝐢𝐨𝐨𝐧𝐢𝐝𝐞𝐬