Juhtimine algab eneseteadlikkusest.

Juhtimine ei alga juhtimistööriistadest. Juhtimine algab eneseteadlikkusest.

See ei saa minu meelest mitte kuidagi teisiti olla, kuigi tihti näen, et arvatakse, et kui juht alustab oma tööd, tuleb talle anda lühikese aja jooksul tohutu hulk oskusi, koolitada, anda juhendeid, õpetada selgeks juhtimipõhimõtted organisatsioonis, teha “praktilisi” harjutusi, koolitada teda juba kohe juhtimisteekonna esimestel kuudel jne.

Paraku see ei tööta. Juhina alustavad inimesed on täiskasvanud, kelle õppimine ja eneseareng käib AINULT läbi sügava isikliku eneseteadlikkuse ja kogemuse mõtestamise. Õpetada tahtmise soov tuleneb aga meie kooliajast pärit lastele sobivate pedagoogiliste meetodide taaskordamise soovist. Täiskasvanutega see ei tööta.

Inimene teab väga hästi, mida teha, mis on õige jne, aga mida me ei tee, on oma oskuste rakendamine, sest meil pole teadlikust vundamendist selle all – iseendast ja oma alateadlikest mustritest, mis takistavad oskuste reaalset kasutuselevõttu.

Aastad olen enne oskuste juurde jõudmist nii oma kogenud kui ka alustavatele juhtidele mõeldud koolitustel alustanud eneseteadlikkusest ja alles siis oskustest.

Viin läbi alustavate juhtide koolitusi – ka neid klassikalisi: rollid, delegeerimine, tagasiside, vastutus jms, mis alustaval juhil vaja ära süstematiseerida. Aga ainult sellest ei piisa.

❗ Kas tahad, et sinu organisatsioonis alustavad juhid lihtsalt kordavad kõike seda, mida eelnevad juhid enne neid on teinud?

Kui õpetame neile ainult akadeemilisi juhtimisoskusi, siis ei muutu midagi. Sama muster jätkub. Uues pakendis. Uue nimega.

Kui tahad, et uued juhid looksid midagi uut, siis tuleb vaadata sügavamale ja toetada juhil sügavale vaatamist. Näiteks sellised küsimused:
– Miks ma juhina püüan kõike kontrollida ja ise teha?
– Miks ma väldin keerulisi vestlusi?
– Miks ma ei suuda delegeerida?
– Miks on raske spetsialisti rollist lahti lasta?
– Kuidas minu minevikukogemused kujundavad mu juhtimiskäitumist?
– Millised inimesed on “keerulised” minu jaoks?

🎯 Olen ise välja koolitanud üle tuhande alustava juhi – nii avalikus kui erasektoris. Ja ikka sama tagasiside: “See oli esimene kord, kui keegi aitas mul vaadata end ka inimesena, mitte ainult rolli ennast.”

Kui tahad oma organisatsiooni järgmise põlvkonna juhte kasvatada teadlikult, siis räägime. Sest uus juhtimine ei vaja ainult teadmisi. See vajab ka julgust vaadata iseenda sisse. Piisavalt mõnusa ettevalmistusega näitab, et sellega tulevad kaasa kõik – ka need, kelle osas tavaliselt kahtlus on. Sest kõik on enesest huvitatud, seega ka eneseteadlikkusest juhina.

Juhtimine algab enesetadlikkusest; Ivar Raav